• 2021-02-25 23:07:06

GASAD’dan Sigorta Şirketlerine Çağrı

Türkiye ekonomisine yüzde 3 katkı sağlayan, 250 bin kişinin evine ekmek götürdüğü sigorta sektörünü zor günler bekliyor. Komisyon oranlarının düşmesiyle kazançları da düşecek olan sigorta acenteleri, komisyon oranlarının yeniden yükseltilmesini istedi.

Komisyon oranlarının düşürülmesiyle sigorta acentelerini zor günlerin beklediği sinyalini veren Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, sigorta şirketlerine, “Komisyon oranlarını yükseltin” çağrısı yaptı.

Yiğit, “Sigorta şirketleri, acentelerin tek gelir kaynağının primler olduğunu unutuyor ya da görmezden geliyorlar. Maalesef ki acenteler olarak buna tepki veremiyoruz. Tepki göstermek için fiyatı düşüren şirketlerden poliçe kesmememiz gerekirken, söyledikleri fiyata poliçe kesiyoruz. Çünkü tek gelir kaynağımız primlerdir. Eğer komisyon oranları bu şekilde devam ederse birçok acente evine ekmek götüremez duruma gelecek ya da kapısına kilit vuracak. Acentelerin kapanması ülke ekonomisinin büyük zarar görmesine ve binlerce kişinin işsiz kalmasına neden olacak” uyarısı yaptı.

 Sigorta Şirketlerinin 2020 yılını yüzde 10 kar ile kapattığının altını çizen Yiğit, “Banka faiz oranlarının artmasıyla birlikte sigorta poliçelerinin fiyatları düştü. Çünkü sigorta şirketleri, trafik sigortalarında ki primi banka faizine yatırdıklarından faizin artması sigorta şirketlerinin kazançlarının artması anlamına geliyor. Dolayısıyla trafik sigorta fiyatlarını düşürdü. Geçen yıl 720 lira trafik sigortası kesilen acente, bu yıl 396 liraya kesiyor. Fiyatların düşmesi vatandaş açısından olumlu bir gelişme ancak sigorta acentelerinin giderleri arttı” şeklinde konuştu.

Asgari ücret, sigorta primleri, stopaj, maliye ve diğer giderlerle beraber sigorta acentelerinin giderlerinin yüzde 25 arttığını belirten Başkan Yiğit, “Sigorta şirketi, ayda yüzde 1,5 zam uygulayabilir dendi. Sigorta acentelerinin normal şartlara göre her ay yüzde 1,5 ve yıl sonu yüzde 5 sigorta poliçelerine zam yapma hakkı var iken tam tersi fiyatları yüzde 35 düşürdük. Dolayısıyla  komisyon oranlarımızda yüzde 51 kaybımız var. Yani kazancımızın yarısı trafik sigorta poliçelerinin düşmesiyle eridi” ifadelerini kullandı.